مقالات

روشهای بنیادی کفسازی صنعتی

کفسازی یکی از مهمترین مباحث در زمینه اجرای ابنیه صنعتی است که با توجه به اهمیت آن می بایست بطور جدی و تخصصی به تحلیل و ارائه راهکارهای مناسب در این خصوص اقدام نماییم، سالانه هزینه بسیار هنگفتی صرف تعمیر و بازسازی کفسازی سالن ها می گردد علاوه بر این، زمان یکی از پارامترهای بسیار قابل توجه است که میبایست صرف تعمیرات و بعضاً تعطیلی، وقفه در کار و ... گردد. هدف از ارائه گزارش و پیشنهاد فنی جلوگیری از اتلاف وقت و بخصوص هزینه هایی است که در این مقطع می توان به سهولت از آن جلوگیری نمود همچنین راهکارهایی جهت دستیابی به پوشش مناسب کف و بازسازی نقاط تخریب شده است. روشهای مختلف کفسازی بنیادی، ترمیمی و انواع ترکیبات سیمانی و رزینی در این گزارش آمده است، ابتدا به خلاصه ای از مقدمات بتن ریزی اشاره می نماییم.

آرماتور بندی :

پس از انجام عملیات تراکم مطابق با مفاد آیین نامه اقدام به آرماتوربندی می نماییم. بواسطه جلوگیری از خم شدن آنها در اثر تردد افراد و ماشین آلات، تسهیل در امر دریافت و تخلیه بتن و نیز سرعت در اجرای کار توصیه می شود آرماتور بندی در ابعاد قابل حمل و نقل در نزدیکی محل کار انجام شده و در زمان بتن ریزی به محل کار انتقال یابد.

بتن ریزی :

بتن تهیه شده با عیار 350 کیلوگرم در متر مکعب است که قبل از افزودن مواد فوق روان کننده اسلامپی معادل 6-7 سانتی متر و نسبت آب به سیمان 0.45 = W/C را داراست. انجام تمامی موارد آیین نامه ای جهت ریختن بتن الزامی است. بتن ریزی به سه روش اجرا می شود. 1- بوسیله دستگاه لیزر اسکرید 2- مجیک اسکرید و لیزر 3- شمشه کشی در سطوح شیب دار

روان کننده :

استفاده از فوق روان کننده های پلیمری کاهنده آب به منظور کارایی مطلوب بتن یکی دیگر از عوامل مهم میباشد. نتایج آزمایشگاهی نشان میدهد کاهش نسبت آب به سیمان در بتن باعث افزایش مقاومت نهایی بتن می گردد. مواد فوق روان کننده با جلوگیری از ایجاد لوله های مویینه در بتن نقش بسیار مهمی در مقاومت آن دارند.

بتن با مشخصات مذکور تهیه شده و سپس اجرا میشود، پس از سفت شدن بتن بواسطه نسبت زیاد سطح به ضخامت و تبخیر تدریجی مطلوب معمولاً دالها از دو طرف به سمت بالا تغییر شکل داده و نیروهای داخلی در آن پدید می آیند این نیروها در آینده و با وارد آمدن با بر سطح بصورت ترکهای عمیق در سطح آشکار می گردد.

نقش الیاف در بتن :

ترکهای مویی نتیجه پدیده خزش در بتن در دراز مدت است که میتوان با استفاده از الیاف علاوه بر کاهش میزان آرماتورها از تخریب و ایجاد ترک در بتن به میزان قابل توجهی کاست . استفاده از الیاف در دالهای متکی به زمین ( بتن کفسازی) مستلزم رعایت نکات فنی و آیین نامه ای میباشد. این نکات شامل نسبت وزنی الیاف به سیمان و اندازه طول الیاف نسبت قطر درشت ترین دانه بندی است.

وجود الیاف در بتن ضمن افزایش مقاومت فشاری و کششی یکی از عوامل بسیار مهم در دوام بتن میباشد. خطاهای حین ساخت بتن در اختلاط مصالح سنگی، میزان سیمان و نسبت آب به سیمان اهمیت وجود الیاف را بجهت کاهش ترکهای مویی و اهمیت بهره مندی از آن آشکار میسازد.

پخش الیاف در حجم بتن بصورت نامنظم امکان مهار نیروهای داخلی را از جهات مختلف مهیا میسازد. ایجاد تنشهای برشی در گوشه و زوایای قائم بطور مثال نزدیکی درزها باعث ایجاد ترکهای عمیق در دال بتنی میگردد که با استفاده از الیاف میتوان به نحو چشمگیری از ایجاد ترکها اجتناب نمود

*اما نکته بسیار مهم این است که استفاده از سطح بتن به عنوان سطح بهره برداری و قابل تردد به هیچ وجه صحیح نمیباشد، چرا که در اثر تردد ماشین آلات، لیفتراک، اصابت پالت به سطح، بارهای تردد چرخهای جک پالت، عوامل شیمیایی و غیره سطح بتن به سرعت دچار آسیب میگردد. تولید گرد و غبار و جذب آلودگیها نیز از جمله مواردی است که در اثر تخریب سطوح دال بتنی وجود خواهد داشت. ترمیم سطوح پس از اندک زمانی میبایست انجام پذیرد که علاوه بر هزینه های بسیار زیاد مستلزم صرف وقت می باشد.

بهترین راهکار که در این مقطع میبایست مورد توجه قرار گیرد کفسازی است که همزمان با بتن ریزی انجام گردد تا ضمن دارا بودن توجیه اقتصادی پس از اجرا سطحی مستحکم و با دوام را فراهم سازد. در این بخش به معرفی سیستم های نوین کفسازی می پرازیم که با مقاومت سایشی معادل 360 برابر بتن معمولی ، بهترین راهکار از نظر اقتصادی و زمانی میباشد.

این کفسازی همزمان با اجرای بتن صورت می پذیرد بطوریکه در زمان شروع گیرش بتن سطح بتن تازه توسط ماشین آلات خاصی مجددا تسطیح میگردد. مواد بتن سخت بصورت پودر آماده حاوی دانه های بسیار سخت معدنی چون کروندوم، کوارتز و سیلیس با دانه بندی منظم بهمراه بیندر یا چسب پایه سیمانی، پراکنده ساز و تثبیت کننده های رنگ بمیزان 4 تا 6 کیلوگرم در متر مربع در سطح ریخته میشود و سپس توسط دیسکهای مخصوص ترکیب میگردد، این کار باعث می شود مواد بتن سخت با سطح بتن کاملا پیوسته گردد و بواسطه دارا بودن پایه سیمانی به هیچ وجه از سطح بتن بهنگام بهره برداری جدا نمی گردد.

پس از اختلاط مواد به فواصل زمانی معین ترکیب جدید با تیغه های خاصی که بر روی ماله های دوار نصب شده در چند مرحله پرداخت میگردند تا سطح کاملا صیقلی گردد.

در ادامه جزییات و مزایای استفاده از این محصول آورده شده است.

مواد بتن سخت WECER INDUSTRIAL  و بتن پلیمری کم ضخامت

(برای ایجاد پوششهای سخت روی بتن تازه و قدیمی )

این محصولات که بر پایه ی سیمان می باشد از ترکیب مواد سخت معدنی و مصنوعی که با دقت دانه بندی شده اند، مانند کوارتز (به شکل های شکسته و گرد)، کروندوم، اکسید آلومینیوم، بیندر پایه سیمانی، پراکنده ساز و تثبیت کننده رنگهای معدنی و ... بدست می آید که پس از زیر سازی صحیح بر روی بتنهای تازه و قدیمی قابل اجرا می باشد. هم اکنون استفاده از این محصولات در سراسر دنیا وسعت بسیار زیادی یافته است. محصولات این شرکت جهت کاربرد در انبارهای صنعتی، صنایع سنگین، نظامی، بهداشتی و بخصوص صنایع نفت و گاز دارای تنوع بسیار زیادی می باشد که متناسب با نوع بهره برداری میتوان از محصولات مختلف پایه رزینی ، سیمانی و محلولهای پایه آبی استفاده کرد.

روش اجرای پودر های سخت کننده.

روش خشک پاش ( پودری ) بر روی بتن تازه قابل اجرا می باشد.

Dry shake hardeners

ضخامت مواد = 3 تا 4 میلیمتر میزان مصرف = 4 تا 6 کیلوگرم در متر مربع

ب) روش ملات ( خمیری ) بر روی بتن تازه و قدیمی قابل اجرا می باشد.

Topping Surface Hardeners

ضخامت مواد = 8 تا 10 میلیمتر میزان مصرف = 16 تا 25 کیلوگرم در متر مربع.

*مزایای این محصولات عبارتند از :

1. اجرای همزمان بتن ریزی و مواد بتن سخت در یک مرحله ( نهایتاً صرفه جویی در وقت و هزینه).

2. سرعت اجرای این روش ، مساحت 1000-300 متر مربع در هر روز.

3. مقاومت زیاد در برابر بارهای مکانیکی ( مقاومت مکانیکی بیش از 100 مگاپاسگال) که توسط لیفتراک و پالتها بر کف اعمال میشود و بعضا اصابت گوشه ی پالتها به کف و قابلیت تردد جک پالت، بارهای (wheel load) پر تردد چرخها.

4. مقاومت سایشی بسیار بالا در ترافیک زیاد و نهایتا جلوگیری از ایجاد گرد و غبار، ANTI DUST (بجهت بهره گیری از مواد بسیار سخت معدنی و مصنوعی چون کوارتز، کروندوم، بازالت، اکسید آلومینیوم و ...، که مقاومت سایشی معادل 360-400 برابر بتن با عیار 350 کیلوگرم در متر مربع را داراست هیچگونه گرد و غباری تولید نمی گردد.)

5. قابلیت تردد ماشین آلات سنگین راه سازی و نظامی با چرخهای زنجیری ( نیروی زیاد بر سطوح کوچک)

6. چسبندگی بسیار مناسب و عدم جدایی لایه ی سخت از بتن بجهت همسانی و همجنس بودن آن ها ( مواد و بتن )

7. عدم جذب آلودگیها و سهولت نظافت و پاک کردن آلودگیها و چربیها.

8. تنوع رنگ و پایداری رنگهای بکار رفته در مواد در برابر تابش نور خورشید (UV) و انواع بهره برداریها.

9. غیر قابل اشتعال

10. دارای مقاومت مکانیکی تا 98 مگاپاسکال.

روش اجرا :

پس از آماده سازی محل ( زیر سازی ) و انجام آرماتور بندی با رعایت نکات فنی مندرج در نقشه ها و دتایلها اجرایی اجرای مواد به دو روش امکان پذیر می باشد.

1)روش خشک پاش :

در این روش پس از بتن ریزی در زمان گیرش اولیه در حین انجام واکنش هیدراتاسیون سطح بتن بوسیله دیسک های تعبیه شده در بخش زیرین ماله های دوار تسطیح و تازه میشود ، مواد بتن سخت بمیزان 4 تا 6 کیلوگرم ( بسته به نوع رنگ مواد ) و به صورت یکنواخت روی سطح پاشیده میشود . با گذشت زمان رطوبت بتن تازه توسط مواد جذب شده و آماده اختلاط میشود. اختلاط به وسیله دیسکهای مذکور در 2 یا 3 مرحله انجام میگیرد و پس از آن توسط تیغه های مخصوص پرداخت میشود . ضخامت مواد در این روش معادل 3-4 میلیمتر خواهد بود.

2)روش مرطوب :

در این روش مشابه روش قبل پس از تازه نمودن سطح بتن مواد را به صورت خمیر با کارایی مطلوب با آب مخلوط نموده و بمیزان 16 – 25 کیلوگرم در هر متر مربع روی سطح پخش می نماییم. ضخامت مواد در این روش بین 8-10 میلیمتر میباشد.

در روش اجرای مواد بصورت خمیری ذکر این نکته ضروری است که در قسمتهایی که بتن قدیمی دچار فرسودگی و ساییدگی شده است، جهت ترمیم و احیای سطح می توان از این روش سود جست و پس از تمیز نمودن سطح ( با وکیوم ) و اجرای لایه پرایمر این ترکیب بکار برد.

3)اجرای درزها :

پس از اتمام بتن ریزی و اجرای مواد بر روی سطح و بمنظور جلوگیری از ایجاد ترکهای حرارتی اقدام به ایجاد درزهای 4 میلیمتری توسط دستگاه کاتر و در مدول منظم مینماییم. درزهای ایجاد شده میبایست پس از گذشت حدودا ً1 ماه و خشک شدن کامل دیواره بتن توسط مواد رزینی و همرنگ مواد بتن سخت پر خواهند شد. لازم بذکر است مواد مذکور نیمه صلب و دارای مقاومت شیمیایی و مکانیکی خوبی می باشند.

4) نگهداری :

پس از اتمام کار ایجاد غشاء پلاستیکی، پلیمری یا ایجاد رطوبت بمنظور عملکرد صحیح و انجام کیورینگ امری ضروری است.